Урок 20 9
клас
Тема уроку: Національно-визвольний рух на
західноукраїнських землях під час революції 1848-1849рр. в Австрійській
імперії. Події у нашому краї.
Мета уроку:
·
з’ясувати, як розгортався національно-визвольний рух в
Галичині (в т. ч. у нашій Тернопільському краї), Буковині і Закарпатті під час
революції 1848-1849рр. в Австрійській імперії;
·
розвивати в учнів уміння співвідносити історичні події
всесвітньої історії, історії України і нашого краю, а також опрацьовувати
історичні документи, складати хронологічну таблицю, робити висновки і
узагальнення;
·
на прикладах національно-визвольної боротьби в Західній
Україні, в т. ч. на Тернопільщині, розвивати в учнів патріотичні почуття.
Основні поняття: Головна руська рада, «Зоря Галицька»,
автономія.
Основні дати: 1848р. – скасування панщини в Галичині і
створення відділів Головної Руської ради на Тернопільщині.
Обладнання: карта, атласи, таблиця, документи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда за запитаннями.
1. Що вам відомо про революцію
1848-1849рр. в країнах Європи?
2. Які держави вона охопила?
Покажіть їх на карті.
3. Які вимоги висували повстанці
в цих країнах?
4. Назвати і показати на карті
українські землі, які входили до складу Австрійської імперії.
5. Яким було
соціально-економічне становище цих земель в т. ч. Тернопілля?
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Учитель: Революційна хвиля охопила
країни Європи, народи яких повстали проти монархічної влади і вимагали
демократичних перетворень, проголошення рівноправності і демократичних свобод.
Національно-визвольний рух на західно - українських землях під час революції
1848-1849рр. в Австрійській імперії передбачав відродження української
державності. Ця революція увійшла в історію під назвою «весна народів». Не
оминули ці події нашу Тернопільщину і жителі нашого краю внесли свою частку у
загальноєвропейську історію.
ІV. Сприймання і усвідомлення навчального
матеріалу.
Про революційні події в Галичині учні
довідуються з розповіді вчителя та одночасного складання ланцюжка подій після
опрацювання документів (робота в малих групах).
Революційні події в
Галичині.

15 березня 1848р. проголошення
Конституції в Австрійській імперії, яка передбачала скликання парламенту й
проголошення прав і свобод. Населення Львова вітає прийняття Конституції,
відбувається формування національної гвардії, в т. ч. у Тернополі і Бережанах.


16 квітня – указ про скасування панщини.
Панщина в Галичині скасовувалася на 5 місяців раніше, ніж в усій Австрійській
імперії – з 15 травня 1848р.
Група 1.
Робота з документом “Уривок з імператорського указу виголошеного у Львові 14
травня”.
“1. всі панські та інші
кріпосні повинності як земельних господарств, так і халупників та комірників
[найбіднішого селянства] з 15 травня 1848р. припиняються
2. Існуючі сервітути залишаються
недоторканими і піддані, якщо вони побажають користуватися сервітутними правами,
зобов’язані за це давати відповідну плату, яка встановлюється, насамперед,
шляхом добровільних угод між ними і їх панами…”
Завдання.
1. Який пункт цього указу
селянам подобався більше?
2. Чому питання про сервітути
вирішувалося на користь пана?
Учитель: Оголошення указу радо зустріло
населення Галичини. На честь цієї події поставило величезну кількість пам’ятних хрестів
по всьому краї. Багато з них знищені за радянських часів.

Травень 1848р. – українці Галичини створюють Головну
Руську Раду, яку очолив Г. Яхимович. Серед її засновників були уродженці Тернопілля
Степан Качала та Іван Борисикевич.
У Бережанах,
Підгайцях, Зборові, Залізцях, Бучачі, Чорткові, Збаражі, та Тернополі, як і в
інших містах Галичини, створено відділи ГРР. А головою окружного відділу в
Тернополі обрано священника народовця Михайла Зілинського. По всій Галичині, в
т. ч. і на Тернопіллі проводилися народні віча під синьо-жовтими прапорами.
Програмні вимоги ГРР:
1. відстоювати інтереси
українців;
2. поділ Галичини на Східну
(українську) і Західну (польську);
3. проголошення автономії
Східної Галичини;
4. надання українцям права доступу
до всіх державних установ;
5. забезпечення вільного
національного розвитку українського населення Сх. Галичини;
6. проведення демократичних
виборів;
7. навчання в усіх закладах
рідною мовою;
8. зрівняння в правах
духівництва всіх віросповідань.(Вони доводили, що галицькі українці і українці
в Росії – то один народ).
В Галичині зароджується українсько-польське
протистояння.
Група 2.
Робота з документом: уривок з книги О. Субтельного “Україна: історія”.
“Перед українцями у 1848р.
стояло два першочергових і тісно переплетених питання. Одне за своєю сутністю
було соціально-економічним і торкалося традиційної проблеми селянства, зокрема
нестерпно тяжких феодальних повинностей. Інше пов’язувалося з новою концепцією
національної незалежності і в т. ч. зі співіснуванням в одній провінції двох
народів – поляків і українців, котрі до недавнього часу вважали себе просто
селянством чи шляхтою, греко- чи римокатоликами, а тепер починали визначати
себе як окремі етнокультурні спільності. Або нації з різними національними цінностями”
(Субтельний О. Україна: історія – К.: Либідь, 1991. – с.220).
Завдання.
1. Тож які завдання треба було
вирішити в ході революції?
2. А чому саме такі завдання
були найважливішими для українців?
Учитель: обидві ради мали місцеві ради,
випускали газети. Але австрійський уряд автономії Галичини не проголосив.
У Львові
частина ополяченої шляхти створює Руський собор, який підтримує ЦРН. Мета цієї
організації – внести розкол в український національний рух, відстояти
незалежність Польщі, до складу якої повинна ввійти і Галичина.
Червень 1848р. – Слов’янський конгрес у Празі намагався
примирити поляків та українців і вирішити долю Галичини. Вироблено програмний
документ “Вимоги українців в Галичині”: рівноправність української мови в
школах і державних установах, рівноправність представників всіх національностей
і віросповідань, створення україно польської гвардії і керівних органів.





25 жовтня 1848р. – у Львові засновано “Галицько-Руську
матицю” – товариство, яке відало виданням підручників української мови.

1848 – 1849рр. – велике повстання селян на Буковині
під проводом Лук’яна Кобилиці, який повернувся сюди після виступу в
австрійському парламенті, крім нього там було ще 7 депутатів від Буковини, які
діяли спільно з депутатами з Галичини. Повстання було придушено, Л. Кобилицю
заарештовано.
Особливістю революції в Закарпатті було те, що повсталі спочотку
вимагали автономії в складі Угорщини. Вони не підтримали революційних дій в
Угорщині, бо ті не враховували українських інтересів. Керівником революційного
руху там був Адольф Добрянський.

1849р. – придушення всіх революційних виступів.
Настання періоду реакції – скасування демократичних свобод та Конституції:
·
відновлення старої системи управління;
·
розпуск парламенту та Головної Руської Ради.
V. Узагальнення і систематизація знань.
Учитель: О. Субтельний у згаданій вже нами
праці сказав про події 1848 – 1849рр. в Австрійській імперії: “… що у цей
переломний період українці впершее у своїй історії дістали нагоду
самовиразитися як нація. Поза всяким сумнівом, найбільшим досягненням 1848р.
для українців стали скасування панщини та впровадження конституційного
правління…”
Завдання.
1. Які наслідки і значення подій
1848р. для України визначає Субтельний у своїй праці?
2. Чому він вважає 1848р.
переломним моментом в історії західних українців?
3. Який внесок у революцію
жителів Тернопілля?
Творче
завдання:
Відшукати
пам’ятні знаки у рідному селі, поставлені на честь
скасування панщини 1848р.
VІ. Домашнє завдання.
·
Опрацювати відповідний матеріал підручника.
·
Творче завдання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий